„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia
|
PODPROGRAM 2018 – efekty
1. Stowarzyszenie „Dla Równości” w Draganowej z terenu Województwa Podkarpackiego przy współpracy z Podkarpackim Bankiem Żywności w Rzeszowie realizowało Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2018 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie od września 2018r. do czerwca 2019r.
2. Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
2. Pomoc żywnościowa trafiła do 1514 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu Województwa Podkarpackiego.
3. Wydaliśmy osobom potrzebującym:
4. W ramach Podprogramu 2018 dla 160 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono 12 warsztatów edukacyjnych w ramach działań towarzyszących finansowanych przez Podkarpacki Bank Żywności:
Odbyły się również dwa nie finansowane szkolenia lokalnych koordynatorów programu (20.11.2018r. i 1.04.2019r.) na temat organizacji i zasad pobierania, transportu, wydawania i dokumentowania dostaw żywności. W w/w szkoleniach wzięło udział 77 osób.
Stowarzyszenie "Dla Równości"
kontynuuje
pomoc żywnościową
W tym roku z pomocy korzystają mieszkańcy Gmin:
Skierowania wydają GOPS'y do 15 września 2018r. W związku z tym należy odpowiednio wcześniej skontaktować się z pracownikami GOPS'ów!
Wykaz Koordynatorów: Koordynator Rejonu Beskidu Niskiego - Mirosława Widurek - Stowarzyszenie "Dla Równości"
Kryteria przyznawania pomocy nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem: 1. Grupy osób najbardziej potrzebujących, do których będzie skierowana pomoc żywnościowa:
2. Kryteria kwalifikowalności osób do statusu osoby najbardziej potrzebującej. Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2017r. poz. 1769, z późn. zm.) i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej", tj. 1268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 PLN dla osoby w rodzinie 3. Sposób kwalifikowania osób do uczestnictwa w PO PŻ. Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej będą wydawać osobom skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazywać organizacjom listy osób zakwalifikowanych do pomocy z PO PŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób. Przy dokonywaniu kwalifikacji OPS-y powinny brać pod uwagę fakt korzystania z form pomocy finansowanej w ramach wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-2020 tak, aby zapewnić uzupełniający charakter pomocy z PO PŻ. 4. Zasady przekazywania artykułów spożywczych osobom najbardziej potrzebującym:
Artykuły warzywne i owocowe: groszek z marchewką 3,60 kg, fasola biała 3,60 kg, koncentrat pomidorowy 1,60 kg, buraczki wiórki 1,05 kg, powidła śliwkowe 1,80 kg. Artykuły skrobiowe makaron jajeczny 4,5 kg, makaron kukurydziany bezglutenowy 0,5 kg, ryż biały 3 kg, kasza gryczana 1,5 kg, herbatniki maślane 0,8 kg, Artykuły mleczne mleko UHT 7l, ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg, Artykuły mięsne szynka drobiowa 3 kg, szynka wieprzowa mielona 2,1 kg, pasztet wieprzowy 0,64 kg, kabanosy wieprzowe 0,36 kg. filet z makreli w- oleju 1,7 kg. Cukier cukier biały 4 kg, miód nektarowy wielokwiatowy 0,4 kg, Tłuszcze olej rzepakowy 4l. Dania gotowe gołąbki w sosie pomidorowym 1,6 kg.
Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2018 określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc żywnościowa w formie paczek żywnościowych powinna być wydawana osobom najbardziej potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji w Podprogramie 2018. Żywność dystrybuowana w ramach realizacji POPŻ wydawana jest nieodpłatnie.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to nie tylko dystrybucja artykułów spożywczych, lecz także konkretne wsparcie dla osób znajdujących się w trudnym położeniu życiowym i materialnym, które ma pomóc im wyjść z ubóstwa i powrócić do społeczeństwa. Służą temu warsztaty kulinarne, dietetyczne, zarządzania budżetem domowym, niemarnowania żywności.
Paleta tych świadczeń jest bardzo szeroka a
zakwalifikowani uczestnicy, odbierający żywność
mają obowiązek korzystania z nich
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
JEST WSPÓŁFINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU
POMOCY PODROGRAM 2018
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2018 – czerwiec 2019, a jej celami szczegółowymi są: a) organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ, b) racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym, c) przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ, d) prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne. OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: wrzesień 2018 – czerwiec 2019 Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Podkarpacki Bank Żywności [OPR] do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa podkarpackiego, która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących. KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI: 1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. do 30.09.2018 r. – 1 268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 028 PLN, dla osoby w rodzinie, a od 01.10.2018 r. – 1 402 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 056 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie. 2. Sposób kwalifikacji:
ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH: Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych lub posiłków. 1. Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2018 obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 49 kg w tym: 1. Artykuły warzywne i owocowe: 1. groszek z marchewką 3,6 kg, 2. fasola biała 3,6 kg, 3. koncentrat pomidorowy 1,60 kg, 4. buraczki wiórki 1,05 kg, 5. powidła śliwkowe 1,80 kg, 2. Artykuły skrobiowe: 1. makaron jajeczny 4,5 kg, 2. makaron kukurydziany bezglutenowy 0,5 kg 3. ryż biały 3 kg, 4. kasza gryczana 1,5 kg, 5. herbatniki maślane 0,8 kg, 3. Artykuły mleczne: 1. mleko UHT 7 l, 2. ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg, 4. Artykuły mięsne: 1. szynka drobiowa 3 kg, 2. szynka wieprzowa mielona 2,1 kg, 3. pasztet wieprzowy 0,64 kg, 4. kabanosy wieprzowe 0,36 kg, 5. filet z makreli w oleju 1,7 kg, 5. Cukier 1. cukier biały 4 kg, 2. miód nektarowy wielokwiatowy 0,4 kg 6. Tłuszcze 1. olej rzepakowy 4 l, 7. Dania gotowe 1. gołąbki w sosie pomidorowym 1,6 kg; 2. Paczka żywnościowa to minimum kilka artykułów spożywczych [co najmniej 3] z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo. 3. Posiłek to każdy posiłek przygotowany w OPL, np. jadłodajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności gorący posiłek, podwieczorek, kolacja]. posiłki do spożycia na miejscu są przygotowywane i wydawane w placówkach posiadających zaplecze kuchenne (m.in. w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach, noclegowniach) z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering). 4. W przypadku gdy liczba osób uprawnionych do pomocy żywnościowej zgłaszających się w trakcie realizacji Podprogramu 2018 jest większa niż do danej OPR/OPL będzie większa niż planowana, Instytucja Zarządzająca dopuszcza zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 osoby, nie więcej jednakże niż do 80% jego całkowitej ilości (tj. do ok. 39,5 kg). W zestawie należy w miarę możliwości uwzględnić produkty ze wszystkich 7 grup artykułów spożywczych 5. W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia lub indywidualne potrzeby żywnościowe można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiększyć liczbę opakowań. 6. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych do potrzeb rodzin . 7. Żywność jest wydawana osobom potrzebującym w ramach POPŻ nieodpłatnie.
SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE: Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposobu dystrybucji żywność do lokalnego Banku Żywności, następnie do Federacji Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE: Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:
Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronach internetowych Banków Żywności. Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ – ale nie znaczy to, że każda osoba musi z nich skorzystać. Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z POPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komplementarne. Komunikat RODO (dotyczy beneficjantów Programu FEAD 2018) W dniu 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy 95/46/WE, (dalej zwanym „RODO”). W związku z powyższym informujemy, iż: 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Stowarzyszenie „Dla Równości” z siedzibą w Draganowej 150, 38-462 Draganowa. 2. Dane osobowe w rozumieniu RODO to dane umożliwiające identyfikację osób fizycznych. 3. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Stowarzyszenie „Dla Równości” . 4. Przetwarzanie Państwa danych wynika z działalności prowadzonej przez Stowarzyszenie „Dla Równości” i obejmuje: · imię i nazwisko, liczbę osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, w tym w podziale na: płeć, przynależność do grupy docelowej Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, tj. osoby bezdomne, osoby niepełnosprawne, migranci i osoby obcego pochodzenia, pozostałe osoby; · dochód osoby i rodziny; · powody udzielenia pomocy na podstawie art. 7 Ustawy o pomocy społecznej. 5. Celem przetwarzania Państwa danych osobowych jest realizacja zadań wynikających z działalności Stowarzyszenia „Dla Równości” oraz współpraca z Podkarpackim Bankiem Żywności, w tym czynności monitorująco-kontrolne. 6. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji czynności wynikających z prowadzonej przez Stowarzyszenie „Dla Równości” działalności. 7. Stowarzyszenie „Dla Równości” przechowuje Państwa dane w sposób bezpieczny i mają do nich dostęp jedynie upoważnione osoby. Dane mogą być przekazywane innym podmiotom wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością. 8. Mają Państwo prawo do wglądu, edycji, sprostowania, usunięcia, przeniesienia lub ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych. 9. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez nas Państwa danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że mogliśmy posługiwać się Państwa danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody, tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Państwa zgody przed jej wycofaniem. 10. Przysługuje Państwu prawo do sprzeciwu i skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Wiadomości archiwalne o dostawach: Uwaga - Dostawa kwiecień 2019 Informujemy, że dostawa żywności POPŻ FEAD Podprogram 2018 będzie miała miejsce 12 kwietnia 2019r. w Gminach: Osiek Jasielski, Krempna i Kołaczyce (Sowina i Lublica). Wydawanie żywności dla beneficjentów odbędzie się 13 kwietnia 2019r. w Domach Ludowych w poszczególnych miejscowościach. Godziny zostaną podane przez koordynatorów - proszę czytać ogłoszenia na tablicach ogłoszeń.
UWAGA!!! - Dostawa Luty - 2019 Informujemy, że dostawa żywności POPŻ FEAD Podprogram 2018 będzie miała miejsce 15 lutego 2019r. w Gminach: Osiek Jasielski, Krempna i Kołaczyce (Sowina i Lublica). Wydawanie żywności dla beneficjentów odbędzie się 16 lutego 2019r. w Domach Ludowych w poszczególnych miejscowościach. Godziny zostaną podane przez koordynatorów - proszę czytać ogłoszenia na tablicach ogłoszeń. UWAGA!!! - Dostawa Listopad - 2018 Informujemy, że pierwsza dostawa żywności z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa FEAD 2014-2020, Podprogram 2018 odbędzie się w dniu 23 listopada 2018 dla Gmin: Krempna i Osiek Jasielski. Beneficjentom żywność będzie przekazywana w dniu 24 listopada w poszczególnych miejscowościach przez wolontariuszy. O godzinach i miejscach przekazywania żywności będziemy informować przez koordynatorów poszczególnych miejscowości.
|
Polecamy na naszej stronie i u naszych znajomych:
Nasze ostatnie działania:
Rozdysponowaliśmy
POPŻ - działania niefinasowane POPŻ - działania niefinasowane Jak to robić? Jak pomagać i wspierać nie stygmatyzując?
Warsztaty dietetyczne 5 lipca 2022r. Krempna, Polany, Myscowa Lwów - Odessa 29 czerwca - 2 lipca 22' Debata z organizacjami pozarządowymi o pomocy humanitarnej Dostrzegając pracę innychRuszyła edycja Kart Caritas Polska „Na Codzienne Zakupy” Bajki Babci Mirki oddane do składu Wolontariat w czasie wojny - debata - Nowa Dęba 14 maja 2022r. Miła niespodzianka w Kinie Za Rogiem w Rzeszowie Świąteczny fidrygałek Mirki Widurek W drodze Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022 Nadzieja - Polsko-Ukraińskie Śniadanie Wielkanocne Jak zawsze Świąteczne paczki dla rzeszowskich ubogich Spotkanie z kobietami - Зустріч з жінками Kolejna wyprawa do Cieszanowa-Budomierza - 5 kwietnia 2022r. deszczowy wtorek.Przed jutrzejszym ważnym spotkaniem
Z
Katią i Sofijką w Kinie Za Rogiem Cafe w Rzeszowie
|
Wyślij pocztę do
mwidurek@onet.eu
z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web. |